Diecezja Białostocka
Diecezja Bydgoska
Diecezja Częstochowska
Diecezja Gdańska
Diecezja Kaliska
Diecezja Katowicka
Diecezja Krakowska
Diecezja Lubelska
Diecezja Łódzka
Diecezja Pelplińska
Diecezja Poznańska
Diecezja Rzeszowska
Diecezja Wrocławska
Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska
Diecezje Warszawskie

Św. Kosmy i Damiana 2023 - spotkanie farmaceutów

Spotkanie z okazji patronalnego święta farmaceutów, Św. Kosmy i Damiana odbyło się w dzisiejszą niedzielę tj. 24 września 2023 roku „na Taborze”. Eucharystię w intencji wszystkich farmaceutów sprawował ks. dr Tomasz Fularz – Diecezjalny Duszpasterz SFKP w Rzeszowie.

Skierowane przez księdza słowo uświadomiło nam, że Boża sprawiedliwość w nagradzaniu „robotników w winnicy” jest ponad ludzkie rozumienie i przewyższa hojnością ludzkie oczekiwanie zapłaty. Skłania się w swym miłosierdziu do tych, których nikt nie najął. Jednocześnie Duszpasterz pogłębił naszą świadomość odpowiedzialności za tych „niezawołanych” do winnicy przestrzegając przed zgubną zazdrością o lepszą zapłatę, która dla każdego jest taka sama i nad miarę hojna, a jest nią niebo.

Historia życia naszych Świętych Patronów również uwikłana jest w lepszą zapłatę. Anargyroi – bezserbrnicy w ówczesnych im czasach poprzestawali jedynie na wdzięczności Bogu za darmo otrzymane dary. Oburzenie na „tę większą zapłatę” u jednego z braci, Kosmy, była tak wielka, że zażądał aby jego brat bliźniak nie był chowany razem z nim. Znamy legendę o wielbłądzie, który w dzień pogrzebu Damiana przemówił ludzkim głosem napominając, aby nie wahano się położyć Świętego obok jego brata Kosmy, wszak po nagrodę sięgnął dopiero kiedy usłyszał Imię Trójcy Przenajświętszej.

W kuluarach przy herbatce i kawie w radosnej atmosferze planowaliśmy przyszłą formę naszych spotkań, dzieliliśmy się bieżącymi sprawami zawodowymi i społecznymi.


©Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski 2024 O nas Diecezje Kontakt
Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności serwisu